Americká firma, ktorú v roku 2006 založila partička absolventov MIT špecializovaných na letectvo, astronautiku a manažment, v tejto oblasti nie je žiadnym nováčikom, pretože prvý prototyp vyslala na cestu k nebesiam už pred piatimi rokmi.

rychlost

Terrafugia sa môže pýšiť tiež tým, že jej model Transition, pripomínajúci skôr lietadlo s kolesami a skladacími krídlami, dostal výnimku od americkej Federálnej leteckej správy (FAA). Uvedenie do prevádzky tohto lietajúceho prototypu auta sa plánuje na rok 2019. V roku 2019, teda s ním bude možné skutočne lietať. Samozrejme za predpokladu, že okrem vodičského preukazu budete vlastniť aj pilotný preukaz pre ľahké športové lietadlá.

design

Ten však možno nebude potrebný v prípade novšieho produktu – elektrického TF-X, ktorý sľubuje nielen oveľa krajší dizajn a možnosť vertikálneho štartu / pristátia (VTOL), ale aj čiastočnú autonómiu (to znamená vyhýbanie sa ostatným lietadlám, zlému počasiu alebo zakázaným priestorom). Oveľa lepší by mal byť tiež dolet (650 vs. 800 km) a maximálna rýchlosť (160 vs. 320 km / h).

Číňania si od inkriminovanej akvizície sľubujú vytvorenie nového trhu, vznikne nový typ dopravy, uvažujú nad lietajúcim taxíkom, ktorý by mohol pomôcť vyriešiť dopravné problémy v ich veľkomestách. Aj z týchto dôvodov bude hybridný TF-X zaberať len jedno parkovacie miesto, takže by sa bez problémov mal vojsť do garáže.

fantazie

Na toto dvojmiestne lietajúce auto, ktoré bude pre istotu vybavené aj padákmi, si však počkáte minimálne do roku 2023. Jeho cena by sa mala pohybovať okolo 240 000 eur.
Kto z Vás by si chcel na takomto aute skutočne zalietať? Čo myslíte, dostane sa takýto typ auta skutočne na trh? Bude to fungovať? Viete si predstaviť lietajúci taxík vo vašom meste? Odpoveď na tieto a ešte mnoho ďalších otázok ohľadom lietajúcich aut by sme sa mali dozvedieť o viac ako desaťročie.

Posted in Nezařazené