Určite najbezpečnejšou cestou, ktorú môžete zvoliť je si vôbec nič nepožičiavať a všetko si našetriť. Bohužiaľ táto možnosť je len pre úzku skupinu obyvateľov, ktorí majú nadštandardné príjmy. Ale aj medzi úvermi existujú veľké rozdiely a na prvý pohľad ten najvýhodnejší, môže byť ten naopak najdrahší.
papírové bankovky
Zásady pri požičiavaní peňazí

– Dajte si pozor na časté lákadlá mnohých poskytovateľov pôžičiek v podobe finančných odmien či vrátenie časti splátok. Stačí totiž niekedy naozaj málo a o sľúbený bonus prídete. Nakoniec zaplatíte oveľa viac, než ste na začiatku čakali.
– Najčastejším trikom, ako získať čo najviac klientov, je odmena vo forme vrátenia niekoľkých splátok. Bonus vo forme vrátenia niekoľkých splátok alebo časti úrokov pri riadnom splácaní pôžičky, nedostane každý. Môžete o neho napriek tomu, ak ho dostanete, rýchlo prísť. Často stačí pôžičku predčasne splatiť alebo sa naopak so splátkou napríklad oneskoriť, napríklad len o jediný deň, a okamžite strácate nárok na sľúbený bonus.
– Ďalším zákutiam, predovšetkým starších bánk na trhu sú obľúbené poplatky. K pôžičke sa totiž môže viazať jednorazovo splatný poplatok za poistenie schopnosti splácať. Ďalej sa môže pôžička predražiť kvôli poplatkom za vybavenie pôžičky, za vedenie bežného účtu a ďalšie poplatky.
– To, ako je pôžička celkovo nákladná, spoznáte pomocou tzv. RPMN, čo predstavuje ročná percentuálna miera nákladov. V uvedených prípadoch býva RPMN vyššia, než je úroková sadzba.
– Ďalším údajom, podľa ktorého spoznáte nákladnosť pôžičky, je takzvaná celková čiastka splatná spotrebiteľom. Je to suma, ktorú za celú dobu splácania úveru celkom zaplatíte.
směnný kurz dolaru
– Za ​​predčasné splatenie alebo za mimoriadnu splátku navyše, Vás nielen že nepochvália, ale vo finále budete nakoniec penalizovaní.
– Pôžička bez bonusu sľúbeného na konci splácania môže mať nižšie mesačné splátky, ako pôžička s bonusom. Pôžička s bonusom si musí totiž na bonus počas splácania zarobiť.
– Pozor si musíte dať na rozdielne úroky z pôžičky a pri splátkach. V tomto prípade môžete nadobudnúť dojem, že získate nízku úrokovú sadzbu a ešte bonus, napríklad vo forme odpustenia troch splátok. Nie je tomu tak, pretože nízka sadzba už zahŕňa počet splátok znížených o tri. Pritom stačí splatiť pôžičku predčasne alebo sa oneskoriť v jednej jedinej splátke a z výhody sa stáva nevýhoda.

Posted in Nezařazené