Jeden centrálny svetelný zdroj je v dnešnej dobe naozaj prežitok. Pre účelné svietenie ich potrebujeme hneď niekoľko, napríklad pre osobnú hygienu, ale aj pre dokonalé líčenie.

· Na čo myslieť pri výbere?

V prvom rade by sme si mali uvedomiť, že ide o priestor, kde je veľa vlhko a mokro, takže zásadnú úlohu hrá hlavne bezpečnosť. V niektorých miestach potrebujeme intenzívnejší žiaru, inde postačí náladové osvetlenie. K zrkadlu sa hodia napríklad LED pásiky, ktoré dokonale nasvietia celú sklenenú plochu. Atmosféra, ktorú takto vytvoríte, je totiž veľmi dôležitá.

led pásek

· Bezpečné rozdelenie

Zamyslite sa tiež, kde chcete jednotlivé svetla či pásky umiestniť, vzhľadom na dosah vody. Podľa medzinárodných štandardov sa kúpeľňa dá rozdeliť na štyri zóny.
1. zóna 0= napríklad vnútro vane, podlaha sprchového kúta,
2. zóna 1= stenu nad vaňou, stena v sprchovacom kúte,
3. zóna 2= v dosahu do 60 cm od zdroja vody, napríklad umývadlá, vane a podobne,
4. zóna 3= tu sa niekedy číslica vôbec neuvádza, však sa jedná o zostávajúci priestor, ktorý je viac ako 60 cm od zdroja vody.

Vďaka tomu môžete vybrať správne svetlo s indexom IP. Je to vlastne stupeň ochrany daného svietidla. Popisuje sa väčšinou dvoma číslami:
· prvá je ochrana proti prachu
· druhá ochrana voči vode
Napríklad LED pásiky nájdete v rôznych vode odolných variantoch a ich výhodou je, že sa dajú nainštalovať aj dodatočne. Ich úprava a nalepení je veľmi jednoduchá a zvládne ju vlastne skoro každý.

· Ďalšie dôležité informácie

Rozhodujúca je tiež dispozícia vašej kúpeľne a to, ako ste zvyknutí ju využívať. Napríklad u sprchového kúta sa nemusíte obmedziť len na bodovky. Veľmi obľúbené je aj podsvietenie stropu. Je zaujímavé, že dnes aj niektoré sprchové hlavice sú vybavené LED diódami, kedy si môžete zvoliť aj farbu svetla.

koupelna
· Studená alebo teplá?

Niektorí z nás sa potrebujú po ránu hlavne prebudiť, k tomu im pomôže jasné a ostré svetlo. Ideálny je ale stmievateľný variant, kedy si sami zvolíte jas, ktorý vyhovuje práve vám.
Záleží iba len na vás samotných, aký variant vás osloví.

Posted in Nezařazené