Syry:
–        Syr bol vždy vítanou náhradou mäsa a na zdokonaľovaní jeho výroby majú veľkú zásluhu stredovekí mnísi.
–        Z výživového hľadiska sú kvalitné syry dôležitým zdrojom bielkovín, minerálnych látok, ako je vápnik a fosfor, a vitamínov skupiny A a B. Tiež obsahujú tuk a zvyčajne aj laktózu.
–        Slovom syr možno označiť len výrobok vyrobený z mlieka syrárskou technológiou.
–        U syrov musí byť uvedený v percentách buď obsah tuku v syre, alebo obsah tuku v sušine a obsah sušiny.
–        Obsah sušiny sa u syrov líši. Najviac sušiny majú tvrdé syry, zatiaľ čo mäkké obsahujú viac tekutiny na úkor sušiny.
–        Obsah tuku v sušine býva 40 percent alebo lepšie 45 percent. Eidam s nižším obsahom tuku, 20 až 30 percent, je považovaný za české a slovenské špecifikum.

sýr

Mlieko:
–        Má vyvážený pomer hlavných živín ľudskej potravy.
–        Obsahuje bielkoviny, vysoký podiel vápnika, vitamíny A, D, B12 a B1.
–        Ďalej mlieko obsahuje aj selén, ktorý spomaľuje starnutie a prispieva k ochrane imunitného systému.
–        Kyslé mliečne výrobky pomáhajú vďaka aktívnym baktériám udržiavať rovnováhu mikroflóry čriev, podporujú peristaltiku a zabraňujú tak usadzovaniu nežiaducich mikroorganizmov v črevách, napomáhajú teda tráveniu a pôsobia na zmiernenie zápchy.

mléko

Maslo:
–        Maslo musí obsahovať minimálne 80 percent maslového, mliečneho tuku a nesmie sa do neho pridávať žiadne aditiva ani iné žiadne tuky.
–        Podľa dátumu spotreby rozlišujeme čerstvé maslo a stolné maslo:
Čerstvé maslo            Čerstvé maslo sa môže predávať iba po dobu 20 dní od dátumu výroby. Jeho trvanlivosť je spravidla v rozmedzí 35-55 dní.

máslo

Stolné maslo              Stolné maslo má trvanlivosť dlhšiu, pri skladovaní pri teplotách pod mínus 18 ° Celzia až 24 mesiacov, teda dva roky. Dlhej trvanlivosti je dosiahnuté procesom zmrazenia a rozmrazenia. Stolné maslo má horší nutričnú hodnotu ako maslo čerstvé. Kvôli zmrazeniu sa totiž mení chuť, obsahuje menej vitamínov a po rozmrazení je náchylnejšie k oxidačným procesom, čo je žltnutie.

Posted in Nezařazené