Povedzme si úprimne, mnoho detí má s jedením ovocia problém. Prečo je to tak? S istotou sa to povedať nedá. Niektoré teória hovoria o tom, že v nich tento odpor vytvárame podvedome my, teda dospelí. Nieže by sme im hovorili o tom, že ovocie je odporné, ale keďže ich stále upozorňujeme na to, aké je zdravé a že ho treba jesť, nechtiac naňho upozorňujeme. Keďže nevieme čítať detské myšlienky, k stopercentnej pravde sa nedostaneme asi nikdy. Tá v podstate ani nie je dôležitá. Hlavné je to, aby sme ovocie naše deti naučili jesť.

jablko
 
Nahraďte ním lupienky a iné „nedobroty“
 
Ovocie by mala byť prirodzená súčasť jedálnička každého dieťaťa. Pokojne ju svojim ratolestiam ponúknite namiesto dezertu, alebo na desiatu či olovrant. Takto sa im tieto pokrmy nebudú zdať zvláštne, alebo výnimočné. Namiesto zemiakových lupienkov, im pravidelne pripravte obložený ovocný tanier. Ak by predsa len protestovali, môžete použiť malý trik. Na začiatok ovocie pokvapkajte medom, alebo posypte cukrom. Napríklad na také jablká, či hrušky nasypte i škoricu. Po prvé je zdravá , no a po druhé dodá ovociu výbornú chuť.
 
Siahnite po kvalite a sladkosti
 
Svojim deťom sa snažte podávať iba kvalitne vyzreté ovocie, ktoré je dostatočne sladké. Predsa len kyslá chuť nepatrí k tým obľúbeným. Nie každá malina, alebo jahoda musia byť aj chutné. Pred tým ako ich deťom dáte, ich vždy ochutnajte. Takto sa vyhnete tomu, aby ste vo svojich ratolestiach vytvárali  odpor k niektorým druhom. 

meloun
 
Sladkosti trochu inak
 
Napríklad jogurty, patria k pokrmom ktoré deťom dávame už od útleho veku. väčšina z nich ich pritom doslova miluje. Keď sa rozhodnete prvýkrát servírovať tento pokrm, nezvoľte ten ochutený. Použite čistý, biely a nesladený jogurt, do ktorého nakrájajte jablko, alebo iné ovocie. Môžete ho samozrejme trošku prisladiť cukrom a ochutiť spomínanou škoricou. To isté platí napríklad aj pri koláčoch. Nepripravujte tie krémové a presladené. Vhodnejšia je jablková štrúdľa, alebo kysnutý koláč s uduseným ovocím.

Posted in Nezařazené