Problémom nie je len to, že z úspor takto strácajú niekoľko desiatok eur ročne, ale aj to, že ich peniaze strácajú svoju hodnotu. Ľudia prichádzajú o nemalé peniaze tým, že ich takpovediac tlačia „do vankúša“. Odborníci radia, aby sme peniaze čím skôr investovali, inak rokmi stratia svoju hodnotu. Veľa ľudí na Slovensku si šetrí na budúcnosť, aj keď majú dôchodkové sporenia, životné poistky či dokonca otvorený druhý a tretí pilier.  Niektorí sa dokonca vyjadrili, že mať našetrené určité sumy peňazí na účte im dáva pocit bezpečia. „Akoby ľuďom chýbala základná finančná gramotnosť,“ vyjadrujú sa finanční poradcovia. Ľudia sa boja investovať do vlastného bývania, či zobrať si hypotéku, aj keď majú na jej splácanie. Nehnuteľnosť by im tak mohla zarobiť nemalé peniaze predajom či prenájmom. Ešte horšie sú však na tom viac ohrozené vekové skupiny-seniori, ktorí si peniaze nedržia na účtoch v banke, ale doma. A podľa prieskumu to nie sú práve malé sumy. Často sa tak stávajú terčom zlodejov a vykrádačov.

pokladnička na šetrenie

Ak chceme, aby naše peniaze naberali hodnotu a nie naopak – ju strácali, musíme ich vedieť správne investovať. Ľudia v iných krajinách Európy si hľadajú finančných poradcov na to, aby im pomohli s otázkami týkajúcimi sa ich financií. Na Slovensku je však táto služba málo využívaná. Aj to môže byť primárna chyba. Nenechávajte preto svoje financie ležať na účte, kde Vám z nich uberajú. Najefektívnejšou formou rastu finančných prostriedkov je investovať ich do nehnuteľností, pretože nie všetko čo kúpime, naberá hodnotu časom. Ako príklad nám poslúži motorové vozidlo. Ak sa rozhodneme investovať do nákupu hneď niekoľkých motorových vozidiel, ktoré efektívne nevyužijeme, časom sa opotrebúvajú, majú viac najazdených kilometrov a automaticky tak strácajú peňažnú hodnotu. Aby nám auto mohlo zarobiť peniaze, muselo by sa jednať o veterán. Pritom však nemyslíme obchodovanie s motorovými vozidlami.

výpočet pomocou mobiluDôkaz o tom, že v otázke financií platí fráza – risk je zisk si môžeme všimnúť aj u dnešných podnikateľov. Stále sa nájdu investori, ktorí sa rozhodli rozbehnúť svoj vlastný biznis. Jedná sa o rôzne oblasti – výroba domácich produktov, cestovný ruch, vzdelávanie či dokonca pestovanie okrasných drevín. Veľa malých podnikateľov svedčí o tom, že začínali z úspor a z fondov na podporu podnikateľov od štátu. „Každý raz začína od nuly, no ak všetko dobre klapne, môžete sa dostať na celkom štandardné výnosy,“ konštatujú opýtaní podnikatelia.