Únava, vyčerpanie, pocit, že vám chýba energia  vás môžeme prepadnúť v ktoromkoľvek veku, období a pod vplyvom rôznych okolností. Z tohto hľadiska rozdeľujeme únavu na

únava

  • Fyzickú
  • Psychickú (emočnú)
  • Únavu spôsobenú ochorením

Choroby
Vírusy, baktérie,… akékoľvek infekčné ochorenie náš organizmus unaví. Telo celú svoju energiu presúva do boja s chorobou a na nič iné nám nezostáva síl. Je to úplne prirodzená reakcia, na ktorej nie je nič zlé. V tomto prípade by ste mali odpočívať a zbytočne sa nezaťažovať.

ovoce

Fyzická únava
Tento druh vyčerpania prichádza po náročnom fyzickom výkone. Všetku energiu telo minulo na podanie výkonu (pracovného, športového,…). Dostatok oddychu, spánku a výdatné jedlo vám vrátia stratenú vitalitu.

Psychická únava
Najčastejšie sa s ňou stretávame pri depresiách, úzkosti a poruchách spánku. Únava je jedným zo základných symptómov týchto porúch. Odstránením príčiny (zlepšením spánku, potlačením depresívnych stavov,…) zmizne aj pocit únavy.

Únava nie je ospalosť.
Pre mnohých z nás je únava a ospalosť to isté. Aj keď sa to na prvý pohľad môže zdať, nie je tomu tak. O ospalosti hovoríme keď sa nám chce spať. Hneď ako sa naskytne príležitosť, ľahneme si a zaspíme. Unavení človek je bez energie, spať sa mu nechce a neraz sa stáva, že ani nezaspí.
Na zbavenie sa ospalosti stačí káva, alebo aspoň pár minút spánku. Na zbavenie sa únavy potrebujete získať energiu.

spánek

Ako predísť vyčerpaniu

  • Hydratácia – dostatok tekutín zásobuje telo množstvom elektrolytov, ktoré dodávajú bunkám dostatok energie.
  • Nestresujte sa – stres udržuje organizmus v napätí, čo spôsobuje jeho vyčerpanie – fyzické aj psychické.
  • Strava – nevhodná, ťažká a mastná strava telo vyčerpá. Všetka energia sa zameria na trávenie a vy sa budete cítiť unavení. Dajte si ľahšie jedlo – zeleninu, ovocie a chudé mäso.
  • Cvičenie – zamerajte sa na zlepšenie svojej kondičky. Dlhšie prechádzky, plávanie, mierny beh,… začnite postupne a svoju kondičku zlepšujte.

Posted in Nezařazené