Pneumónia, alebo zápal pľúc je infekčné ochorenie, ktoré môže byť v jednom, alebo oboch pľúcnych lalokoch. Spôsobujú ju baktérie, vírusy alebo huby. Zápal je v pľúcnych kanálikoch, ktoré sa volajú alveoly. Tie sa pri ochorení plnia tekutinou, prípadne hnisom a sťažujú dýchanie.

plíce

Symptómy
Príznaky zápalu pľúc môžu mať rôzny charakter v závislosti od toho čo ho spôsobilo. Typické príznaky ktoré sa objavia pri každom zápale sú

  • Kašeľ spôsobený hlienom
  • Horúčka, zimnica, potenie
  • Dýchavičnosť
  • Bolesť na hrudníku.

Pneumónia spôsobená vírusomsa zo začiatku podobá na obyčajnú chrípku. Vysoké horúčky sa dostavia do 12 až 36 – tich hodín. Vírus, ktorý spôsobí zápal je ten istý čo spôsobuje chrípku. Typický pre tento typ choroby je žltý až zelený hlien pri vykašliavaní, stále sa zhoršujúci kašeľ, modré pery, bolesť svalov a hlavy. Nie je nič neobvyklé ak starší ľudia s vírusovou pneumóniou majú nižšiu telesnú teplotu než je normálna.
Na liečbu sa používajú antivirotiká – lieky proti vírusom. Lieky proti kašľu by ste bez konzultácie s lekárom užívať nemali. Práve kašeľ vám pomáha dostať hlien s pľúc von.

léky

Ide o nákazlivé ochorenie, ktoré sa môže šíriť rovnako ako chrípka.
Zápal pľúc spôsobený baktériamimôže spôsobiť horúčky nad 40°C. Pacient sa zároveň silne potí, má modrasté pery a nechty (znak nedostatočného okysličenia krvi)  a môže byť zmätený. Tiež môže vykašliavať žltý, zelený alebo krvavý hlien. Cíti bodavú bolesť na hrudníku, ktorá sa stupňuje pri kašli či dýchaní. Strata chuti do jedla, letargia, silná únava a zimnica sú ďalšími znakmi bakteriálnej pneumónie.
Tomuto ochoreniu môže predchádzať chrípka či prechladnutie, ale môže prepuknúť aj bez toho. Oproti vírusovému zápalu pľúc je bakteriálny horší – baktérie sa cez krvné riečište dostanú aj do iných častí tela a infikovať ďalšie orgány.

Posted in Nezařazené