„Kráľ záľub“
Zbieranie mincí alebo numizmatika je zber a obchodovanie s mincami alebo inými formami zákonného platidla. Ako jeden z najpopulárnejších a najstarších koníčkov je často označovaný ako „kráľ záľub.“

peníze

Kde nájsť mince
Ak sa rozhodnete zhromaždiť zahraničné mince, zábavný (ale drahý) spôsob, ako ich zbierať, je skutočne navštíviť krajiny, kde boli razené. Ak to nemôžete urobiť, vaše možnosti sú do značnej miery obmedzené. Rovnako ako pri národných minciach – ceny sa budú líšiť v závislosti od vášho zdroja a relatívneho stupňa hodnotenia mince.

Ak zhromažďujete staré mince, budete čeliť výzve, aby ste pri vyhľadávaní boli kreatívnejší. Za týmito mincami je bohatá história a veľa sa naučíte o histórii, v ktorej sa mince razili. Ak sa rozhodnete zhromaždiť všetky mince okolo doby Ľudovíta XIV, zistíte, že niekoľko mincí nesúcich jeho profil bolo razených počas viac ako 72 rokov jeho vlády. V závislosti od množstva mincí (a znova, súčasnej kvality mince) sa tieto mince môžu líšiť v nákladoch od niekoľkých EUR až po nedávny predaj dvojice zlatých mincí (zobrazujúcich bustu Ľudovíta XIV) na približne 24 000 EUR. Mnohé mince sú však veľmi časté a môžu sa kúpiť v množstve od rôznych predajcov mincí.

mince

Zobrazenie a uskladnenie mincí
Druh ukladania pre vašu zbierku bude závisieť od typu mince, ktorú zbierate. Je známe, že zbieranie menších mincí alebo mincí z obchodu sa používajú veci ako nádoby alebo sklá od medu. Špeciálne vydanie mincí často končí na tom istom mieste a žiadny konkrétny obal nie je určený. Ale pre mince, ktoré sa objavia v dôsledku mnohých výskumov a starostlivých štandardov, sa používa špeciálnejšie úložisko. Existujú mincové albumy, priečinky, držiaky, knihy, podnosy, vitríny a špecializované krabice. Najobľúbenejšou cestou pre obchodovanie s mincami je udržiavanie ich optimálneho stavu v držiakoch z lepenky s vinylom, ktoré obsahujú jednu mincu. Tieto umožňujú zberateľovi študovať obidve strany mince bez zvýšeného rizika ďalšej kontaminácie mince prstovými olejmi a nečistotami.

Posted in Nezařazené