Klasická žiarovka nás sprevádzala dlhé roky, bola symbolom svetla v našich domácnostiach. A dôvod, prečo to píšeme v minulom čísle je ten, že dnes ju nahradili novšie, úspornejšie a ekologickejšie alternatívy. A tie sa svojim výzorom vlastne nijako podstatne nelíšia. Obľúbené sú led ziarovky e27, čo sa svojim vonkajším dizajnom veľmi podobajú klasickej žiarovke. Ale tak, ako v produktoch LED celkovo, tu vravíme o predsa len podstatnej zmene, a tou sú diódy.

  • Konkrétne fakt, že tie sú v týchto svetelných produktoch zdrojom žiarenia svetla.

ruka, žiarovka

A kvôli tým vravíme o rozdiele v úsporných a funkčných vlastnostiach. Predovšetkým sú zodpovedné za oveľa úspornejšie žiarenie, oproti starým žiarovkám vedia tieto nové prinášať až o 90 % efektívnejšie sporenie energií. Diódy pri svojom rozsvietení a následnom žiarení spotrebovávajú vlastne minimum elektrickej energie. O to je výsledok viditeľnejší, ak ich používame častejšie, resp. dlhšiu dobu. Aj napriek vyššej cene led produktov je návratnosť kvôli úsporným vlastnostiam v podstate zaručená.

Následne sa s nimi spája aj vysoká životnosť žiarenia, tá sa v prípade led žiaroviek odhaduje niekde od 25 000 do 100 000 hodín. Vravíme pritom o okamžitom, bezchybnom rozsvietení a následne nerušenom chode bez akýchkoľvek výpadkov. A to je, ako vieme, oproti iným formám svetiel oceniteľná výhoda.

rozsvietená žiarovka

Na rozdiel od klasických žiaroviek sa neprehrievajú. Nie sú horúce, ich energia ide priamo do jasného svetla, do tepla sa neodvádza takmer nič. Tým pádom nehrozí, že by sa rýchlo zužitkovali v dôsledku nadmerného prehriatia. Tento fakt ako aj vyššie spomenuté sa podpisujú pod to, že ich môžete nechať v prevádzke aj dlhšiu dobu, resp. že sa nemusíte báť, ak ich náhodou necháte svietiť dlhšie, než by bolo podľa vás potrebné. Navyše neobsahujú škodlivú ortuť a sú takmer na 100% recyklovateľné.

Posted in Nezařazené