STK alebo servisná technická kontrola neminie niekoho. Teda samozrejme iba vtedy, ak vlastníte automobil. Kým pred niekoľkými rokmi STKačkou prehádzali pokojne i autá bez kolies, dnes tomu už tak nie je. Všade, kde sa táto kontrola vykonáva, sú nainštalované kamery, takže oklamať systém je o niečo ľahšie. Priznajme si, že aj napriek tomu, prechádzajú autá, ktoré by oficiálne prejsť nemali šancu. Stačí vložiť do obálky nejaké to „všimné“ a vaše dvadsaťpäťročné auto, ktoré jazdí už len akoby zázrakom, dostane všetky potrebné pečiatky. Ak musíte STK takto prechádzať aj vy, mali by ste vedieť, že niektoré veci sa jednoducho oklamať nedajú. Poďme sa teda pozrieť na to, aké.

vw
 
Nech to svieti !
 
Svetlá sú prvou vecou, ktorú technik nemá ako obísť. Ako sme spomenuli, všetko je vidieť na kamerách. Druhým problémom je aj to, že asi len málokto si vezme na vlastnú hlavu, že nechá prejsť auto, ktorému nefungujú svetlá. Preto si ich pred STK poriadne skontrolujte.
 
Dajte si pozor aj na nesprávne svetlá. V snahe ušetriť, na našom trhu nájdete aj takzvané anglické svetlá, ktoré však svietia v opačnom smere, ako tie naše. S nimi STK určite neprejdete.

veterán
 
Svietiť musia:

  1. Obvodové svetlá
  2. Predné svetlá
  3. zadné svetlá
  4. Hmlovky
  5. Brzdové svetlá
  6. Smerovky (Všetky výstražné svetlá)
  7. Nezabudnite ani na svetielko, ktoré sa nachádza na kufri auta

 
Do auta sa musí dať dostať
 
Všetky dvere aj kufor sa musia dať otvoriť. Možno si hovoríte, že vlastne ani nie je možné, aby sa niečo také na aute salo. Majitelia starších áut, však určite veľmi dobre vedia, že takáto nepríjemnosť sa jednoducho stáva. Jedny z dvier sa zaseknú a neotvoríte ich ani za nič. Takže ak sa chystáte na STK, určite si to skontrolujte. Výmena zámku pritom stojí pár eur.
 
Dobrý výhľad
 
Veľmi dôležitý je aj stav vášho čelného skla. To musí byť v úplnom poriadku. Ak sa na ňom teda nachádza puklina, alebo výraznejší škrabanec, nevyhnete sa jeho výmene. V poriadky by mali byť samozrejme aj ostatné sklá a spätné zrkadielka. V tomto prípade , však bohužiaľ hovoríme o výraznejšej investícii.

Posted in Nezařazené