Nízka aktivita ich prezradí
Mačky svoje nepohodlie naznačujú zníženou aktivitou, spia viac ako zvyčajne a klesá ich aktivita. Tie, ktoré trápi artritída a sú v napätí, majú problém so zmenami polohy alebo vyskočiť na vysoké miesto je pre nich už nemožné. Signálom, že majú nejaký problém, môže, byť budenie počas spánku, sú nepokojné a nevedia si nájsť pohodlie.

kočka

Sebapoškodzovanie
Hryzenie a lízanie u zvierat si ľudia zamieňajú s alergiami, pretože domáce zvieratá, ak ich trápi bolesť, si tieto bolestivé miesta pravidelne hryzú a olizujú. Dokonca to robia tak často, až ich postihnú kožné infekcie a môže im vypadávať srsť.

Zvuky, upozorňujúce, že sa niečo deje
Je známe, že ak mačky vrčia alebo syčia, sú nešťastné, ale už menej sa vie o tom, že mňaukajú aj vtedy, ak ich niečo bolí. Existujú mačky, ktoré pradú aj v prípade, ak sa zrania alebo boja, a to nie sú momenty, kedy je spokojná. Robia to hlavne rasy s jemnejšou osobnosťou.

Zmeny polôh
Polohu starého človeka tieto tvory zaujmú vždy, keď sa vyhýbajú aktivitám, ktoré bežne robievajú, napríklad skokom, ktoré sú pre nich typické. Ak ich bolí brucho, zaguľatia chrbát a chránia si ho obranným postojom. Boľavé miesta si ochraňujú, nedotýkajú sa ich, nebodaj by si ich poškriabali, dokonca zvyknú syčať na obranu pred dotykom boľavej časti tela.

mourek

Mimika a výraz tváre
Podľa výrazu tváre mačiek toho veľa nezistíme, ale sú určité znaky, ktoré naznačia, že sa cítia nepohodlne a trápi ich bolesť. Môžeme povedať, že majú zamyslený pohľad alebo hľadia len tak do neznáma, prípadne ich prezradia rozšírené zreničky, čo naznačuje stres. Psy zvyknú dychčať, ale mačky to nerobia, no ak sa to predsa len stane, treba urýchlene vyhľadať lekára.

Dúfam, že tieto poznatky vám pomôžu rozpoznať, čo vaša mačka prežíva a v prípade problémov budete vedieť ihneď zasiahnuť.

Posted in Nezařazené