1) Zvoľte si cieľ sporenia.Ukladanie úspor má tendenciu byť jednoduchšie, keď viete na čo sporíte. Pokúste sa stanoviť si cieľ, napríklad to môže byť založenie rezervného fondu, sporenie na dom, sporenie na darčeky na Vianoce alebo šetrenie na dôchodok.
Ak máte tú možnosť a banka s tým nemá problém dajte svojmu sporiacemu účtu nejaké meno aby vám zakaždým pripomenulo, o čo sa práve snažíte.

úspory

2) Svoje úspory držte na zvláštnom a samostatnom účte.Ak úspory budete držať oddelene, nebudete mať možnosť ich utrácať. Sporiace účty v niektorých bankách majú dokonca aj vyššie úrokové sadzby ako bežné účty. Ak máte pravidelný príjem, nastavte si trvalý príkaz, ktorý vám raz za mesiac prevedie nejakú sumu z bežného účtu na sporiaci, aj keď to bude len celkom malá suma.

3) Ukladajte nečakané príjmy.Ak dostanete späť napríklad preplatok za energie alebo vám vrátia peniaze z poisťovne, nemiňte ich ale rovno vložte na sporiaci účet. Dodá vám to lepší pocit a kontrolu nad vašimi financiami.

4) Oddeľte vedľajší príjem od hlavného. Ak máte bočný príjem je to najlepšia možnosť ako začať šetriť bez toho aby ste nejako ovplyvnili svoj rozpočet a hlavný príjem. Všetky svoje vedľajšie príjmy ukladajte na zvláštny účet, pomôže vám to rýchlejšie zvýšiť vaše úspory.

5) Uprednostnite dôležité a nevyhnutné platby.Začnite každý mesiac s tým, za najprv zaplatíte všetky dôležité platby ako sú hypotéka, účty za energie, internet, telefón či potraviny. Neukladajte si peniaze skôr než by ste uhradili nevyhnutné.

6) Buďte rozumní pri nákupoch. Ak stále nakupujete na rovnakom mieste, získate síce návyk ale prichádzate o nové možnosti kde nájsť lepšie a výhodnejšie ponuky. Skúste sa informovať medzi známymi alebo prelistujte letáky. Určite nájdete zľavy a akcie, ktoré vám budú lepšie vyhovovať. V prvom rade ale uprednostnite slovenských výrobcov a podporte slovenský trh.

kalkulačka

7) Nakupujte mimo sezóny. Oblečenie a topánky sú vždy drahšie počas sezóny. Preto ak chcete ušetriť tak nakupujte po alebo pred sezónou. Nákupy online zase môžu byť pre vás praktické v prípade mimosezónneho oblečenia nakoľko nie všetky obchody majú v ponuke sezónne veci.

Posted in Nezařazené