Prvé snehové vločky a mrazy spôsobujú nemalé vrásky nielen cestárom, ktorí udržujú naše cesty v zjazdnom stave, ale aj všetkým vodičom. Tí, ktorí sa na zimu pripravili dôkladne, túto zmenu nebudú až tak pociťovať. No aj dnes si však väčšina vodičov myslí, že jediným krokom prechodu na zimnú prevádzku automobilu je výmena letných pneumatík za tie zimné. No nie je to až tak celkom pravda. Samozrejme, že výmena pneumatík je už asi základom, ktorý ovládajú aj tí najväčší ignoranti zimných špecifík cestnej premávky. Je to určite aj vďaka policajtom, ktorí už zimné pneumatiky v zimných mesiacoch pravidelne kontrolujú. No existuje viac vecí, ktorých zanedbanie vám môže spôsobiť vážne problémy.

auto v zime

   Pred zimou alebo v jej začiatkoch nie je na škodu zájsť do servisu, kde vám za „pár korún“ skontrolujú stav vašej autobatérie. Práve slabšia autobatéria vám zaručene v najmenej vhodnej chvíli doslúži. Takže jej kontrola a dobitie by mala byť dnes asi takou samozrejmosťou ako je výmena pneumatík. Okrem iného vám v servise skontrolujú bod tuhnutia chladiacej kvapaliny, stav svetlometov, oleja a brzdovej kvapaliny. Určite by ste sami nemali zabudnúť na doplnenie nemrznúcej kvapaliny do ostrekovačov. Ak sme už pri stieračoch, môžete vymeniť aj tie. Do auta si taktiež obstarajte škrabku na sklo a metličku na sneh. Ak pravidelne parkujete vonku aj v zimných mesiacoch, viete že bez týchto pomôcok sa niektoré rána do práce asi nedostanete.

zimné pneumatiky

   Veľmi dôležitým krokom pred prvými mrazmi je ošetriť všetky tesnenia silikónovým olejom. Pretože aj keď máte nové zimné pneumatiky a silnú baterku, bude vám to na nič, keďže sa do svojho auta po mrznúcej noci nedostanete. Dvere totiž primrznú ku karosérii a neotvoria sa. To isté platí aj pre dvere batožinového priestoru, ktoré vedia tiež pekne primrznúť a žiadna sila ich neotvorí. Takže aj takáto maličkosť ako ošetrenie tesnení olejom vás môže ochrániť pred veľkými nepríjemnosťami, ktoré vás môžu postretnúť.