Obdobie vzdoru je nenávratne fuč a Vy ste šťastní, že je to za Vami, šťastní, že ste to prežili bez nejakej väčšej psychickej ujmy a že ste toto „radostné“ obdobie zvládli. Nastalo vcelku vyrovnané obdobie, keď bola s Vašim potomkom rozumná reč a dni boli pokojnejšie. Keď to zrazu prišlo, najobľúbenejšie obdobie všetkých rodičov – puberta. A vy rozmýšľate nad tým, kedy sa to zrazu stalo, ako to že ste si nič nevšimli? Vaše milé dieťatko sa zmenilo na zazerajúceho tvora, ktorému chcú všetci zle a nikto pre neho nemá pochopenie. Zrazu ste otravní, trápni, stále niečo chcete a ste tí „ktorí nedajú ani na chvíľu pokoj“.

teenager v rozpoložení

Vaše dieťa je urazené. Stále a za všetko. Vytočíte ho čímkoľvek, stačí povedať slovo, hociaké. Niekedy sa stačí len pozdraviť, a výbuch sopky je na svete. Za zmienku stojí aj pozornosť, ktorú Vám Vaše dieťa venuje. Komunikácia je značne obmedzená na nevyhnutné odpovede áno – nie, v tom lepšom prípade. V prípade horšom nestojíte ani za to, aby zdvihlo oči od mobilu/tabletu/počítača a pozrelo sa na Vás. Ešte sa môže stať, že mu niečo hovoríte a Vaše dieťa neustále pretáča očami tak, že pochybujete o tom či je to vôbec fyzicky možné. Kopiace sa oblečenie v izbe, taniere, misky, poháre, obaly od sladkostí či chipsov – Vaše dieťa je s tým v pohode, vôbec mu to nevadí. Ak si dovolíte poukázať na to, môže sa Vám dostať okrem pretočenia očami aj rôznych iných odpovedí – to je moja izba/môj život/moja vec/čo sa staráš.

vždy s úsmevom

Ako vyzerá plnenie školských povinností? Hrôzostrašne. Vaše dieťa sa doteraz v podstate učilo akosi automaticky, vedelo že sa to musí. To síce vie aj teraz, ale bojuje. Vždy, všade, so všetkým. Donútiť ho sadnúť si k učebniciam predstavuje heroický výkon hodný zápisu do Guinnessovej knihy rekordov, a nie vždy sa to podarí. Škola pre nich nie je zaujímavá, len otravná záležitosť, ktorá ich len oberá o tak potrebný čas na hranie hier s kamarátmi. Milí rodičia, toto niekoľkoročné obdobie bude občas na zbláznenie. Najlepšie je sa v „ťažkých“ situáciách pousmiať a nenechať sa vynervovať, aj keď Váš budú určite ťažko skúšať . Keď z toho vyrastú, budete sa nad tým spolu smiať tak, až Vám budú tiecť slzy.