Móda sa neustále vyvíja. Počas celého veku nášho ľudstva asi ešte nebola doba, kedy by sa móda nevyvíjala spolu s nami. Hýbe sa, pretože je výsledkom ľudskej činnosti. Je teda jasné, že jej vývoj sa nikdy nezastaví. Aj keď, na druhej strane sa môžeme zamyslieť aj nad tým či sa náhodou nevracia naspäť. Občas predsa pozorujeme v obchodoch kúsky, o ktorých naše mamy alebo staré mamy hovoria, že také nosili aj ony. Prečo to tak je? A čo spôsobuje návrat módy? Je to tá stará známa sinusoida, ktorá nás neprestane prekvapovať? Alebo jednoducho už návrhári nevedia, čím by mali ohromiť, tak sa vracajú naspäť? Tak to nevieme.

rodina

Vieme však, že poslednú dobu je populárne nielen vracanie sa k minulosti, ale v prvom rade návraty k tradíciám. A to je niečo, čo môžeme iba kvitovať.
Folklórne prvky sú skutočne niečo, čo sa v poslednú dobu objavuje na prehliadkových mólach veľmi často. Niet sa čomu čudovať. Nielen, že spojenie moderného s tradičným uspokojuje veľkú kopu obyvateľov, pôsobí to aj veľmi nostalgicky. Takéto kombinácie sa však dostávajú do popredia čoraz viac, napriek tomu, že ušitie folkových šiat je nielen veľmi náročné, ale zároveň aj veľmi drahé. Nikto totižto nechce fejky a v mnohých prípadoch to ani nie je možné, pretože sú nášivky originálne a musia sa vyšívať ručne.

manželé

Nielen, že môžeme vidieť dievčatá so stuhami vo vlasoch a na krkoch s chokerom, ktorý pôvodne prišiel od jedného z horehronských krojov. Dievčatá sa často obliekajú do šiat s folkovými prvkami aj na svoje stužkové a dokonca na svadby či plesy. Nejedna nevesta sa tak taktiež oblečie aj na svoju vlastnú svadbu. Boli by ste prekvapení, ale nerezonuje to len u milovníkov folklóru. Niečo takéto je považované za ultra moderné a všeobecne populárne, čo je naozaj kvitujúce. Zároveň je veľmi fajn, že sa aj takýmto spôsobom vyjadruje úcta k tradíciám a k tomu, čo je iba naše.

Posted in Nezařazené