Neviem ako u vás ale pre mňa je humor súčasťou môjho každého dňa. Je to pre mňa príjemné odreagovanie hlavne v ťažkých situáciách. Chvíľkové nadľahčenie situácie a zabudnutie na svoje každodenné problémy.

maska

Humor, ako každá iná vec sa postupne vyvíjal. Od svojej minulej podoby prešiel dlhú cestu. Humor bol v minulosti považovaný za istú formu nadradenosti, výsmechu a vo všeobecnosti nebol uznávaný. Postupom času ako sa vyvíjala spoločnosť sa zmenil aj postoj ľudí a humor bol povýšený na vyššiu úroveň.
V dnešnej dobe je humor veľmi rôznorodý. Líši sa aj medzi jednotlivými generáciami. Zatiaľ čo mladí ľudia majú radi prízemnejšia, jednoduchší humor starší ľudia volia klasický. Veľa mladých obľubuje humor dnešných „youtuberov“, ktorí vytvárajú rôzne vtipné situácie a príbehy. Každý z nás je však iný a každého rozosmeje niečo iné.

Zo zdravotného hľadiska je humor veľmi prospešný pre naše telo a má vynikajúce účinky hlavne na našu psychiku. Psychológovia sú názoru, že tvorba humorných situácií vyžaduje sekvenciu mentálnych operácií. Humor je teda silnou stránkou osobnosti človeka. Taktiež je prospešný na odbúranie stresu.
Veľakrát sa stretneme aj s nepochopením vtipu, je to preto, že každý človek má inú predstavivosť a práve tvorba a pochopenie vtipu si ju vyžaduje. To je aj dôvod prečo mladší ľudia nerozumejú humoru starších a naopak. Ide o kognitívne funkcie nášho mozgu.

Humor je taktiež spájaný aj s múdrosťou, inteligentný ľudia dokážu lepšie pochopiť vtip a vhodne na neho zareagovať. Veľa pohľadov je aj na vnímanie humoru. Niektorý z nás dokážu humor používať na predstavenie si zlých situácii z minulosti. Teda používajú humor ako seba poškodzujúci, na nepríjemné zosmiešnenie seba.

smích

Stand-up

Istou formou humoru v dnešnej dobe je aj stand-up. Pre tých, ktorý nepoznajú tento pojem ide o vystupovanie pred ľuďmi a istá improvizácia. Je veľmi obľúbená a čím ďalej rozšírená. V tomto odvetví existuje viacero obľúbených komikov. Niektorý volia humor, ktorý je až na hranici slušnosti a vkusu. Ide o popisovanie situácií o ktorých sa bežne nehovorí a sú inak tabuizované.
Každý z nás si musí nájsť svoj vlastný humor. Každá osobnosť je iná a preto aj inak reaguje a vníma vtipné situácie. Jedno by však malo platiť pre každého a to aby ste nestrácali humor ani v ťažkých životných situáciách. Niekedy je to jediná vec, ktorá nám dokáže pomôcť.

Posted in Nezařazené