Je ťažké hodnotiť túto problematiku objektívne. Každý má iné preferencie, vyrastal v niečom inom, má iné finančné možnosti, vyhovujú nám rozdielne podmienky. Ja som si už vyskúšala bývanie aj v dome aj v byte. V dome som však prežila drvivú väčšinu svojho života a na tento spôsob bývania nedám dopustiť. Náš dom milujem a tiež mám veľmi rada našu rozľahlú záhradu pri ňom.

usedlost

Som ale presvedčená, že by sa pomerne ľahko dalo nájsť niekoľko ľudí, ktorí by podobné slová povedali o ich živote v bytovke. Je to skrátka prirodzené. Poďme sa však čo najobjektívnejšie pozrieť na výhody domu a výhody bytu.
DOM:

a)       súkromie – pre mňa asi najdôležitejšia výhoda domu. Ste tam len vy a vaša rodina, ak chcete mať úplne ticho a pokoj tak s tým nie je problém. Nestáva sa, že by ste počuli vašich susedov ako sa hádajú, nestávate sa pravidelne účastníkom ich intímnych chvíľ proti svojej vôli ani nemusíte počuť rovnakú hudbu.
b)      priestor – dom je zvyčajne priestornejší ako byt. Je tam viac izieb, väčšia rozloha, viac možností kde tráviť čas.
c)       dvor/záhrada – či už malý dvor pred domom alebo veľká záhrada za domom, je len málo domov, ku ktorému nepatrí aspoň malý kúsok zelene. To je pozitívum jednak pre deti, tiež pre záhradkárov a milovníkov kvetín či domácich miláčikov.

panelák

BYT:
a)       financie – byt je bez pochýb zvyčajne lacnejšou formou bývania. Je to jeden z najbežnejších dôvodov prečo si ľudia vyberú radšej takúto formu bývania.
b)      veľkosť – je mnoho ľudí, ktorí bývajú sami alebo vo dvojici a dom by pre nich bol zbytočne priveľký. Dve alebo tri izby si úplne postačujúce, miesta je tam pre nich dostatok.
c)       nájom – veľmi obľúbený spôsob platenia za bývanie. Vyhnete sa veľkej počiatočnej investícii a takmer kedykoľvek kedy chcete jednoducho môžete zmeniť bydlisko.
Dom alebo byt? Každé má rovnako pozitíva ako aj negatíva. Je to len na osobnej preferencii čo si vyberiete vy.

Posted in Nezařazené