Rybolov je prakticky iba skráteným pojmom, pretože poznáme viacero druhov rýb a teda i viacero odlišných typov, návodov a postupov, ako rybolov prebieha. Poznáme aj odlišné nástrahy a odlišné miesta úspešného odchytu konkrétnych rýb. Nie všetky ryby sa totiž zgrupujú na jednom mieste, nie všetky jedia rovnakú potravu a nie všetky obľubujú hĺbku či rovnaké miesto k pohybu. Každý druh rybolovu nám prináša svoju špecifickú krásu a dobrodružstvo. A v tomto smere chcem článok venovať opisu chytania rýb na pstruhovitých vodách.

návnady

Túto tému som si vybral práve z dôvodu jedinečnosti a krásy i na základe faktu, že viacerí rybári, ktorí si odskúšali tento štýl chytania pri ňom zostali dodnes a na iné ryby ako pstruhy už ani nepomyslia.

Lesné húštie, kamenisté údolie a malé riečky, prostredie ako z rozprávky a ideálne pre lov pstruhov. Opísané prostredie je jedným z najpodstatnejších faktorov, prečo nejeden rybár „preskočil“ k chytaniu tohto konkrétneho typu dravcov. Nájsť takéto miesto nie je iba o úlovku, ale je to zároveň dobrodružstvo spojené s niekoľko kilometrovými vychádzkami a hľadaním toho najlepšieho miesta všímajúc si okolitú prírodu. Vášnivý rybár okrem spomenutého dobrodružstva spojeného s „rybačkou“ ocení na love pstruhov ešte jednu dôležitú vlastnosť, sú veľmi plaché a pozorné, čo je pre nejedného rybára tou pravou výzvou dokázať si svoje zručnosti ako aj teoretické znalosti k tomu, aby chytil tohto „nepolapiteľného“ dravca. Je to trošku silnejšia káva a práve v tom spočíva to odhodlanie skúsiť to. No a tá práva radosť a závislosť vznikne v momente, kedy zažijeme úspech v podobe úlovku. K tomu ale potrebujeme priam indiánsku stratégiu a tie pravé voblery.

rybolov

  • Tie by mali mať agresívny charakter, respektíve pohybovať sa provokatívnejším dojmom a dosahovať maximálne priemernú veľkosť.

Posted in Nezařazené