Čo tak si postaviť dom, ktorý je lacnejší, krajší, ekologickejší (šetrnejší k životnému prostrediu), a taký, že až ho o niekoľko sto rokov niekto zbúra, nezostane po ňom hŕba sutiny, z ktorých by vytŕčali káble, rámy okien, škridly, a okolo by poletovala sklená vata.

domek

            Postavte si teda dom ako naši predkovia, z dreva. Izolačné vlastnosti má tvrdé drevo viac ako dobré, s plesňami problém takisto nie je. Nepotrebujete zateplovať (a v podstate to ani nejde bez vynaloženia obrovských finančných nákladov, v prípade drevenice 😉 ). Iste, poviete si – drevenica, to mám žiť ako sto rokov pred opicami? Vy ale nemusíte mať rumunskú drevenicu osemnásteho storočia. Môžete si postaviť luxusnú dreveničku, s pivničkou neďaleko nej, a budete si žiť ako v rozprávke. Ak žijete v drevenici, a je postavená akostne, ani si nevšimnete rozdiel od ,,bežného“ domu. Takýto dom je však, i keď to nemusíte postrehnúť, živým domom. Nie je z pálených tehál, stavebného betónu (Porfix, Ytong…), ale zo živého materiálu, ktorý dýcha. Vzduch v takomto dome je zdravší ako v betónových škatuliach, ktoré dnes nazývame domami.

            Pri stavbe stropu nemusíte používať roxori zaliete do betónu, keďže brvná, z ktorých je celý dom, slúžia dobre i pri stavbe strechy a stropu. Ak chcete mať dom dvojpodlažný, nie je nič krajšie a ľahšie ako schodisko z dreva. Jeden alebo dva kusy dlhého dreva (jeden v prípade, že schodisko je pri stene, dva v prípade, že nie) postačia na hlavnú konštrukciu, a už stačí iba pozdĺžne narezané kratšie polená, ktoré budú vytvárať schody.

zelenina

Celkovo sa dom z dreva stavia ľahko, bo je to akoby ste stavali zo stavebnice, do ktorej môžete navyše podľa ľubovôle zarezávať a kúsky stavebnice tak tvarovať, vytvárať si nové kúsky skladačky podľa predstavy. Iba potrebujete šikovných ľudí, ktorí to s drevom vedia, a ktorí na to majú prístroje a zariadenia – priamo na stavbe sa dá zariadiť i bez elektriny či pohonných hmôt, ak máme silné ruky a ostrú ručnú pílu, najlepšie takú pre dvoch.

            A ten pocit, keď príde návšteva z dnešného moderného domu, o byte nehovoriac, a Vy sa pochválite staronovým domom, ktorý je krásny, útulný, no zároveň nepostráda nič, pre čo by nemohol byť nazvaný moderným.

Posted in Nezařazené