Aj v predhistorických dobách sa stávalo, že sa občas muž vrátil bez koristi. Aby sa s tým vyrovnal, vyvinul spôsob ako presunúť pozornosť zo zásadných problémov k menej závažným, ktoré dokáže úspešne riešiť. Dá sa povedať, že muži sa stali odborníkmi na dočasné zabúdanie na skutočné problémy tým, že sa sústredia na menej dôležité veci. Začali byť „závislí“ na svojich koníčkoch, športoch a záľubách.Dnešní muži kráčajú v šľapajách svojich prapredkov a rovnako vyhľadávajú rozptýlenie aby sa zbavili tlaku po ťažkom pracovnom dni.
 fotbalový team
1)  Dôležitosť záľub
Záľuba je slobodne zvolená činnosť, ktorú muž vykonáva vo voľnom čase. Kladie na neho veľmi malé osobné nároky ale pritom ho to podnecuje lebo musí mať nejaké zručnosti. Aj napriek tomu, že záľuba je má veľmi malú reálnu dôležitosť prispieva k jeho pokojnej mysli.
 
2)  Súťaž a športy
Súťaživé športy dovoľujú mužom usmerňovať a ventilovať ich agresivitu a tlak.Umožňujú im prejaviť ich frustráciu z toho, že momentálne nie sú schopní riešiť problémy reálneho sveta.
Miesto toho aby zabíjali korisť alebo potencionálneho nepriateľa tak sa sústreďujú na to aby porazili spoluhráča alebo súperove mužstvo. Aby taká záľuba alebo šport splnili svoju funkciu musí v ňom muž vynikať.
 golfové hřiště
3)  Lov, rybárčenie, tenis a golf
Aj keď muž vyriešiť pracovné problémy ešte stále môže vystopovať zver alebo priniesť domov nejaké ryby. To je dôvod prečo poľovníctvo a rybárstvo sú takou dôležitou mimopracovnou činnosťou.Tenis a golf sú tiež dobré pretože slúžia k aktívnemu odpočinku. Dvaja muži sa cítia slobodnejší keď sú spolu, môžu sa občas porozprávať a pri tom niečo robiť.
 
4)  Čítanie a sledovanie správ
Čítanie alebo sledovanie správ pomáha mužovi zamerať sa opäť na svoju rodinu. Tým, že sa sústredí na svetové problémy, tie jeho sa mu zdajú menšie.Môže relaxovať pretože necíti bezprostrednú zodpovednosť za riešenie týchto problémov. Vymykajú sa jeho kontrole.
 muž s notebookem
5)  Pozeranie televízie a hranie na PC
Najčastejšími oddychovými činnosťami u dnešných mužov sú sledovanie TV a hranie PC hier.Televízor ale PC sú síce moderné vynálezy ale pozerať sa do nich je modernou mužskou formou prastarého rituálu. Pri návšteve primitívnych civilizácií si všimnite čo robia ženy a čo muži. Ženy sú zamestnané hovorom a prácou a muži sedia v kruhu pri ohni a ticho doň pozerajú. Keď dnešní muži čumia do telky, v skutočnosti bezmyšlienkovito hľadia do plameňa. Samozrejme všetko s mierou. Ak je to sledovanie a hranie príliš časté tak to už môže znamenať, že sa problémom úmyselne vyhýbajú.

Posted in Nezařazené