Ako asi u väčšiny ľudí, problematická pleť začala s príchodom puberty. Hormóny boli bláznivé, telo sa menilo a moja pleť sa tomu taktiež nevyhla. Začalo to tzv. čiernymi bodkami, ktoré sa tu a tam zapaľovali. Keď mi asi vo veku 12 rokov začalo záležať na tom ako vyzerám, prestala som hrať futbal a nosiť kopačky, pocítila som potrebu niečo pre svoju tvár urobiť. Po krátkej konzultácií s mojou známou, ktorá bola kozmetička, som sa objednala na prvé čistenie pleti v kozmetickom salóne. S veľkými očakávaniami, ale aj obavami som túto procedúru absolvovala asi päťkrát za pol roka.

akné

Moje skúsenosti? Šťastný každý, ktorému toto nejakým spôsobom pomáha. U mňa to prinieslo v prvý týždeň vždy zhoršenie a potom jemné zlepšenie, ktoré však trvalo len pár dní. Keďže výsledok nebol úplne podľa predstáv, frekvencia návštev kozmetického salónu bola postupne stále nižšia. Snažila som sa to riešiť rôznymi krémami, zakrývať to make-upom, ale nebola som ochotná investovať do toho viac peňazí ako zopár eur.

maska

Postupom času sa môj problém stále zhoršoval. Keď som mala asi 15 rokov tak som sa rozhodla po prvýkrát navštíviť kožnú lekárku. Tá mi predpísala antibiotické mastičky a rôzne drahé pleťové produkty, pretože vplyv hormónov na základe krvných testov vylúčila. Tie však vždy pomohli len na krátky čas. Pleť sa postupne sama ako-tak umúdrila avšak aj to bolo dočasné. Asi pol roka pred mojimi 18 narodeninami prišlo výrazné zhoršenie. Pleť som mala doslova posiatu upchanými pórmi a hnisavými vyrážkami. Moje kroky opäť smerovali do kožnej ambulancie. Po konzultácii s pani doktorkou som sa rozhodla podstúpiť náročnú a pomerne nebezpečnú liečbu silnými liekmi, ktoré mali môj problém s akné nadobro vyriešiť. To ako liečba prebiehala by bola téma na samostatný článok, avšak takmer rok po jej ukončení naozaj môžem zhodnotiť, že bola účinná.

Odvtedy už neviem čo sú to tzv. čierne bodky či zapálené vyrážky.
Čo z toho všetkého vyplýva? Akné je veľmi nepríjemné a často zdĺhavé ochorenie, Je veľa ľudí, ktorí sa ho nikdy úplne nezbavia. Je to choroba, ktorá síce nie je fyzicky bolestivá a obmedzujúca, útočí však na psychiku ľudí, na ich sebavedomie a to je mnohokrát ešte nepríjemnejšie. Preto ho netreba podceňovať a ak pretrváva aj po tom, čo všetky ostatné prejavy puberty odzneli, vyhľadať pomoc odborníka. Boj s akné sa vyhrať určite dá. 

Posted in Nezařazené