Hlavným dôvodom prečo sa väčšina z nás púšťa do stavby rodinného domu je vlastná pôda a zeleň. Záhrade by sme už od samého začiatku mali venovať dostatočný kus pozornosti.

nůžky

1.      Očakávania
Vypracovanie komplexného stavebného projektu pre dom a záhradu vám umožní získať si ucelený obraz o všetkých stavebných dodávkach.Vždy je nutné položiť si otázku; „Čo od záhrady očakávam?“ Využite zimu a nájdite si čas na zodpovedanie základných požiadaviek.
Dôležité je ujasniť si koľko času chcete venovať starostlivosti o záhradu. A ak máte deti, budú mať dosť miesta na hranie? Pokiaľ máte psa, bude mať v záhrade svoj výbeh? Ste skôr pracovný typ s motykou v ruke, alebo máte radi garden party s rodinou a priateľmi? Chceli by ste bazén či rybníček? Prekážalo by vám kosiť pravidelne trávnik?

sekání

Spíšte si zoznam čo potrebujete a po čom v záhradke túžite. Napr. gril, jedálenský stôl, terasa, letná kuchyňa, strom s hojdacou sieťou, pieskovisko, trampolína, sklad na náradie, búdka pre psa… Na umiestnenie a postavenie týchto vecí je totiž nutné myslieť dopredu.

2.      Plánovanie
Dom aj záhradu je dobre plánovať naraz. Ak už máte o svojej záhrade ucelenú predstavu, môžete pomaly premýšľať nad rozpočtom. Financovanie záhrady je najlepšie plánovať zároveň s domom. Rozumné je mať k dispozícii vypracovaný plán záhrady spolu s plánmi domu. Využijete tak tých istých remeselníkov pri stavbe domu a záhradných úpravách, ktorých je citeľne menej ako v interiéri. V prípade, že oddelíte stavbu domu od exteriéru, vaše náklady sa zvýšia o 30 až 50%. V záhrade je totiž menej práce a nie každá firma je ochotná urobiť tak málo za malú sumu.

květiny
 
3.      Kompozícia
Exteriér by mal byť usporiadaný tak, aby jednotlivé priestory na seba logicky nadväzovali a aby ste sa všade pohodlne dostali. Každý prvok v záhrade si vyžaduje ideálne umiestnenie. Je to napr. predzáhradka, oddychová a úžitková časť, detské ihrisko… Terasa býva umiestnená hneď pri dome. Bazén a jazierko nech sú na slnku a čo najbližšie k domu. Aj záhradný gril a kozub by mal byť blízko. Miesto tu môže mať altánok, lavička atď. Na okraj záhrady umiestnite kompostovidlo. Najlepšie je ak ho schováte za záhony či živý plot. Myslite tiež na umiestnenie pevných chodníčkov, ktoré vám uľahčia prístup od vchodu k bránke, ku garáži atď. Aby bol pohyb po nich bezpečný, myslite aj na naplánovanie osvetlenia!
 

Posted in Nezařazené