Železo je v hemoglobíne a myoglobíne základným prvkom slúžiacim k transportu a kumulácii molekulárneho kyslíka v krvi. Železo obsiahnuté v enzýmoch sa podieľa na látkových premenách (biochemických procesoch za účasti kyslíku pochádzajúceho z ovzdušia)

salát

Denný príjem Fe má činiť cca 10-15 mg,potreba sa ale mení vekom ale aj pri niektorých chorobách ako je napríklad syndróm nevstrebávania z čriev. K tomu aby sme vyťažili zo železa čo najviac je potrebné dodať aj stopové množstvá medi. Vstrebávanie železa urýchľuje aj vitamín C. Samozrejme ak je prijímaný v správnej forme buď askorbátu sodného alebo vápenatého, najideálnejšie však vo forme čerstvého ovocia a zeleniny.

červená řepa

K doplneniu nedostatku sa zamerajte na tieto potraviny a bylinky:

1. Denne zjedzte zväzok petržlenovej vňate alebo kôpru, napríklad na obložených chlebíčkoch, v šalátoch, v polievkach.
2. Denne vypite pol pohára šťavy zo špenátu, mrkvy, žihľavy a púpavových listov (pripravených v mixéri).
3. Pol pohára vlažnej vody, lyžička medu a 2 lyžičky jablčného octu vypiť jeden krát denne.
4. Pri častých stratách krvi (napríklad počas menštruácie u žien) je vhodné piť odvar z prasličky roľnej.
5. V lete ak je možnosť tak si rozmixujte alebo zomeľte žihľavovú vňať a zmiešajte s medom. Užívajte za jednu lyžičku dvakrát denne.
6. Zomeľte najemno semienka senovky gréckej, ľanové semienka a žihľavu, jednu lyžičku zmiešať s medom a užívať 2 x denne.

maso

7. Po jednej lyžičke listu čiernej ríbezle, kvetu hlohu a šípok zalejte na noc pohárom studenej vody, na druhý deň povarte v tej istej vode a pite 2 x denne pol pohára po jedle.
8. 1-2 x denne si nakvapkajte po 10-15 kvapiek 10% propolisovej tinktúry do pol pohára vody a užívajte pred jedlom.
9. Po lyžičke vňatí zemežlče a paliny pravej, list vachty trojlistej zalejte večer studenou vodou, na druhý deň povarte a pite ráno nalačno a večer pred spaním.

Posted in Nezařazené